Youtube/Instagram

HaDeS

Membru
Imi doresc foarte mult sa imi fac un canal de youtube sau de instagram si sa incep sa postez reelsuri si sa il monetizez dar nu am idee ce as putea face, ce tip de continut sau cum sa fac continutul. Daca se ocupa cineva cu asa ceva si ar vrea sa imparateasca si cu mine as fi recunoscator.
 
Ai putea sa începi cu un canal de gaming și sa postezi gameplay uri la diverse jocuri dar îți trebuie un calculator cât de cât puternic dacă vrei sa joci jocuri cât de cât noi. As recomanda sa faci gameplay uri doar cu sonorul din joc, sa nu te înregistrezi cum vorbești, cum țipi și cum înjuri ca zău este enervant am văzut gameplay uri de jocuri horror unde țipă ala ca nebunu și iam dat dislike și am apăsat pe "nu recomanda acest canal". Și știi ce rău este pentru postaci? Ca se duce la vale canalul și muncește degeaba.
Vezi cum merge pe gaming și dacă nu vrea sa urce canalul atunci nu știu ce sa recomand. Instalezi o aplicație și te apuci de creat content 3D și randări cum ar fi ZBRUSH sau daz studio sau 3dsmax. Sau te apuci de editat video cu after effect sau instalezi FL studio și te apuci sa creezi content muzical asa cum am făcut eu puțin dar nu pentru monetizare.
Astea se cauta și de cei dinafara ca doar nu o sa postezi cum culegi cireșe la țară ca nu o sa faci asa vizualizări multe din toată lumea. Euu nu ma ocup cu canal de youtube asa ca altceva nu știu ce sa mai spun.
 
Intai uita-te la canalele mai mari de gaming sau in orice domeniu care iti place si inspira-te de acolo. Treci la treaba ,conditiile de monetizare nu sunt simple,dar cu timpul vei deveni profesionist.
 
Colegii de mai sus au scris de gaming, dar trebuie sa te axezi pe ce iti place tie, nu stiu. Ai un hobby ceva? Unii merg pe jocuri, altii pe calatorii, altii pe tutoriale, etc. Uite canalul meu, eu merg de ani buni pe filmari din trafic si mai postez uneori cateva faze din Counter Strike 1.6 -> Click Aici
 
Ai putea sa începi cu un canal de gaming și sa postezi gameplay uri la diverse jocuri dar îți trebuie un calculator cât de cât puternic dacă vrei sa joci jocuri cât de cât noi. As recomanda sa faci gameplay uri doar cu sonorul din joc, sa nu te înregistrezi cum vorbești, cum țipi și cum înjuri ca zău este enervant am văzut gameplay uri de jocuri horror unde țipă ala ca nebunu și iam dat dislike și am apăsat pe "nu recomanda acest canal". Și știi ce rău este pentru postaci? Ca se duce la vale canalul și muncește degeaba.
Vezi cum merge pe gaming și dacă nu vrea sa urce canalul atunci nu știu ce sa recomand. Instalezi o aplicație și te apuci de creat content 3D și randări cum ar fi ZBRUSH sau daz studio sau 3dsmax. Sau te apuci de editat video cu after effect sau instalezi FL studio și te apuci sa creezi content muzical asa cum am făcut eu puțin dar nu pentru monetizare.
Astea se cauta și de cei dinafara ca doar nu o sa postezi cum culegi cireșe la țară ca nu o sa faci asa vizualizări multe din toată lumea. Euu nu ma ocup cu canal de youtube asa ca altceva nu știu ce sa mai spun.
Nu suna rau ce ai postat pe soundcloud, multumesc pentru sfaturi!!
 
Colegii de mai sus au scris de gaming, dar trebuie sa te axezi pe ce iti place tie, nu stiu. Ai un hobby ceva? Unii merg pe jocuri, altii pe calatorii, altii pe tutoriale, etc. Uite canalul meu, eu merg de ani buni pe filmari din trafic si mai postez uneori cateva faze din Counter Strike 1.6 -> Click Aici
Hobby-uri CS2 si Dota2, gaming, dar pareca nu as vrea sa ma axez pe astea, as vrea sa fac ceva sa ajunga la o audienta mai mare, chiar si daca fac doar in romana. M-am abonat la canalul tau
 
Nu suna rau ce ai postat pe soundcloud, multumesc pentru sfaturi!!
Mulțumesc. E mai bine sa postezi gameplayuri dar de jocuri mari tip rpg cum ar fi far cry sau care or mai fi, sau shootere cum ar fi asta un pic horror Killing Floor 2 sau doom sau dead space nu jocuri de copii de alde counter strike sau dota.
Cu content creation ai mare grija ca e plin de nebuni care îți fura munca, sa îți zic ce am pățit eu:
Am postat o melodie pe youtube aici și s-a apucat un tâmpit care posta doar bucățele de melodii sa scrie la youtube ca cică i-aș fi furat eu din muzica lui 13 secunde și am băgat în cântecul meu.
Si uite asa eu cu canal fără monetizare și fără reclame mam trezit cu reclame băgate la melodia mea. Acum sunt bolnav la pat ma recuperez după un avc și nu am acces la computerul meu ca să ma loghez în contul meu de youtube dar când ma fac bine am sa șterg melodia mea, vad eu ce fac, de pe youtube ca să nu mai facă altul bani din monetizarea mea băgată de youtube cu japca pe motiv de copyright. Bine ca nu s-a legat de imaginile mele cu cosmosul. Nici nu stau sa ma cert online cu toți tâmpiții asa ca las de la mine și îmi șterg postarea. Dacă vrei sa vezi un canal mare care face gameplayuri mari, caută canalul Whitelocks, e un tip de prin Slovacia parca dar vorbește în engleză. Sau poți sa instalezi Unreal Engine și sa sa înveți sa faci jocuri ca se câștiga foarte bine din asta dar durează ani de zile sa înveți modelare 3d.
E gratis Unreal Engine și poți sa creezi și jocuri pentru Android. Industria jocurilor rulează câteva miliarde de dolari pe an în lume. Dar durează pana înveți sa faci ceva.
Scz de postare lunga dar nu uita ca nu e de joaca cu copyrightul. Când ți-e lumea mai draga apare un tâmpit să-ți strice ziua și spune ca i-ai furat munca doar ca să aibă el monetizare.
 
Ultima editare:
Back
Sus